www.instrumenty.edu.pl


Fragment dud (łącznik piszczałki melodycznej ze zbiornikiem powietrza), zdj. W. Kielichowski, IMIT

Portal www.instrumenty.edu.pl powstał w 2014 roku. Jego pierwsza część, poświęcona polskim ludowym instrumentom muzycznym, prezentuje niemal 250 obiektów z terenu całego kraju. Dzięki współpracy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu z Instytutem Muzyki i Tańca, oraz uprzejmości pani Joanny Sobieskiej, która udostępniła zbiory słynnych badaczy, udało się stworzyć piękną, wirtualną kolekcję, która będzie się stopniowo powiększała. Opiekę merytoryczną nad pierwszą częścią portalu objął profesor Zbigniew J. Przerembski, kierownik zakładu muzykologii systematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, znany ze szczęśliwej ręki do dydaktyki, oraz… znakomitego poczucia humoru.

Piano nobile Starego Pałacu w Ostromecku (alias wakacje w muzeum), zdj. A. Mierzejewska

Drugą odsłoną portalu www.instrumenty.edu.pl będzie część poświęcona zabytkowym fortepianom z kolekcji polskich, nad którą opiekę objął profesor Beniamin Vogel. Tym razem będzie to 100 obiektów pochodzących z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, zbiorów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Muzeum Chopina, Żelazowa Wola) oraz Pałacu w Ostromecku. Prace zdjęciowe właśnie się rozpoczęły. Wirtualną kolekcję fortepianów w nowej graficznej odsłonie, będzie można zobaczyć już na jesieni tego roku.

Polskie zbiory instrumentów muzycznych są arcyciekawe i wbrew pozorom niezwykle bogate. Ograniczony dostęp do obiektów, powodowany często warunkami lokalowymi sprawia, że kolekcje polskie wydają nam się z marszu znacznie uboższe niż np. zbiory zachodnioeuropejskie, często nie wiemy nawet o ich istnieniu. Chcąc przyczynić się do popularyzacji obiektów, które dziś są często jedynie muzealiami, a jeszcze wczoraj były świadkami artystycznych wzruszeń wielu pokoleń, pracujemy w zespole pasjonatów, oddanych bez reszty swojej dyscyplinie.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony, dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami, nadsyłania materiałów i zdjęć wiążących się z zagadnieniami lutnictwa i instrumentologii, oraz współtworzenia wirtualnej kolekcji.


Dodaj komentarz