„Fortepian w zbiorach polskich” – wirtualna kolekcja historycznych fortepianów

1 marca Fryderyk Chopin skończyłby 206 lat. Piękny wiek, choć najstarszy fortepian w Polsce kończy właśnie 242 lata. Chopin nigdy na nim nie grał, grał za to na innym fortepianie, który też można zobaczyć na stronie „Fortepian w zbiorach polskich”.Zrzut ekranu 2016-03-01 o 10.55.51Zakończył się pierwszy etap budowy portalu internetowego „Fortepian w zbiorach polskich”. Aktualnie w bazie znajduje się zbiór ponad 1200 zdjęć i opisów 120 zabytkowych obiektów z czterech polskich kolekcji, wzbogacony dźwiękiem historycznych instrumentów i multimediami.

Prezentowane na portalu instrumenty pochodzą z czterech najbardziej znaczących polskich kolekcji, które zgodziły się udostępnić i zdigitalizować we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca swoje zbiory: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku k. Kalisza (53 obiekty), Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku k. Bydgoszczy (51 obiektów), Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (17 obiektów) oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu (najstarszy fortepian w Polsce). Nagrania na historycznych instrumentach i filmy zamieszczono na portalu dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Baza portalu prezentuje największy materiał porównawczy w Polsce, teksty historyczne, prawidłową i fachową terminologię instrumentologiczną w języku polskim i angielskim, historię niemal 80 budowniczych i wytwórni fortepianów działających w Polsce i Europie, interaktywną klasyfikację, nagrania na instrumentach z epoki i wywiady wideo z wybitnymi pianistami na temat wykonawstwa historycznego, a także ikonografię i wizerunki dzieł sztuki przedstawiające instrumenty muzyczne. Portal jest dwujęzyczny i został przystosowany także do urządzeń mobilnych.

Portal „Fortepian w zbiorach polskich” prezentuje zabytki polskiej i światowej kultury muzycznej datowane na XVIII – XX wiek. Najstarszym prezentowanym na portalu instrumentem jest najdawniejszy zachowany tego typu instrument w Polsce  –  fortepian stołowy Ignacego Skurskiego z 1774 roku ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, zaś najpóźniejsze to obiekty z polskich wytwórni Legnica i Calisia z lat pięćdziesiątych XX wieku.

Na portalu można również znaleźć słynne instrumenty, których znaczenie wykracza poza wartość czysto muzealną. Należy do nich, znajdujący się w zbiorach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Pleyel z 1848 roku – ostatni fortepian, na którym grał i tworzył Fryderyk Chopin w dwóch ostatnich latach swojego życia w Paryżu. Takim instrumentem jest również, pochodzący z Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego, fortepian Zygmunta Noskowskiego, otrzymany w darze od rodaków w 25-lecie działalności kompozytorskiej w 1891 roku. Prezentowany jest także instrument, który należał do Franciszka Liszta.

Projekt „Fortepian w zbiorach polskich” został zrealizowany przez Instytut Muzyki i Tańca
ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku, przez zespół w składzie: Agata Mierzejewska (kurator portalu), prof. Beniamin Vogel (twórca kart katalogowych, historii fortepianu, haseł wytwórni, autor przekładu na język polski klasyfikacji Hornbostela i Sachsa), Joanna Gul (redaktor merytoryczny, współtwórca haseł wytwórni, współautor przekładu klasyfikacji), Waldemar Kielichowski (fotograf), prof. Zbigniew J. Przerembski (tekst łączący treści portali o fortepianach i instrumentach ludowych). Za realizację informatyczną strony odpowiadało Studio Robot.

„Fortepian w zbiorach polskich” to druga, po „Polskich ludowych instrumentach muzycznych”, odsłona portalu www.instrumenty.edu.pl.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony www.fortepian.instrumenty.edu.pl, a także związanego z nią bloga (www.blog.instrumenty.edu.pl), gdzie można znaleźć więcej informacji na temat projektu, m.in. relacje z kwerend i sesji zdjęciowych w Warszawie, Opatówku, Ostromecku i Sandomierzu.

Zapraszamy również do obejrzenia spotu wideo promującego portal „Fortepian w zbiorach polskich”:


 

Dodaj komentarz