Wstęp do muzykologii – prof. Irena Poniatowska „młodzież nie jest przygotowana do odbioru muzyki”

Zrzut ekranu 2016-03-19 o 12.12.06

Profesor Irena Poniatowska o tym, że nauka muzyki jest w zbyt małym zakresie przedmiotem nauczania szkolnego, a młodzież nie jest odpowiednio przygotowana do słuchania muzyki. O tym, że można spędzić całe życie odtwarzając jedynie utwory, które powstały w tradycji Zachodnioeuropejskiej, a czasu nie wystarczyłoby zapewne, jeśli dołożylibyśmy do tego utwory współczesne. O tym, że kosmos brzmi i o tym co słyszą nasi czworonożni przyjaciele. A także: czym różni się faktura w muzyce i malarstwie, o podejmowanych przez Profesor Poniatowską w jej pracy badawczej zagadnieniach, zakładzie powszechnej historii muzyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz TIFCu i NIFCu.

Wywiad zrealizowany podczas 41. Konferencji Muzykologicznej ZKP i X Konferencji NIFC zatytułowanej Muzykologia polska u progu nowego stulecia. Zakres, cel i metody, która odbyła się w Radziejowicach na jesieni 2012 roku (realizacja: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).