II Festiwal Dud Polskich: 29.4-1.5.2016 Zbąszyń


sml baner IIFestiwal Dud Polskich pt. „Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej” organizowany już po raz drugi w Zbąszyniu, jest jedynym takim wydarzeniem w Polsce. To okazja do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów, kapel tradycyjnych i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych takich jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki zadymane ustnie i z dymką, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.

Główny koncert przybyłych kapel dudziarskich odbędzie się w auli koncertowej na 230 miejsc w „Filharmonii Folkloru Polskiego”. Prezentacje kapel i instrumentów odbędą się również w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.

Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś bardzo intensywnie muzykę tradycyjną – koźlarską. PSM I st. w Zbąszyniu jako jedyna w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych. Stąd pomysł na spotkanie miejscowych Muzyków z Muzykami tradycyjnymi z innych Regionów Polski.

Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty gry i budowy kozłów, dud i gajd występujących w Polsce, adresowane do szerokiej publiczności oraz prezentacje i koncerty włącznie z przemarszem wszystkich kapel przez Zbąszyń.

Organizator: Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Zbąszyniu, Zbąszyńskie Centrum Kultury, PSM w Zbąszyniu, LGD Regionu Kozła, Parafia Rzymsko-Katolicka w Zbąszyniu. Projekt współfinansowany przez: Samorząd Województwa Wielkopolskiegoplansza wymiar ZTK


 

Dodaj komentarz