„Instrumenty z duszą” – premiera filmu o dudach podhalańskich na wiosenny redyk!


Zrzut ekranu 2016-04-21 o 12.12.45Premiera pierwszego odcinka filmu z serii „Instrumenty z duszą” odbędzie się 23 kwietnia o godz. 14.30 podczas „Targowiska instrumentów” w Fortecy Kręglickich na ul. Zakroczymskiej 12 w Warszawie (Sala D).

Tych Państwa, którzy nie będą mogli przybyć na „Targowisko instrumentów”, zapraszamy na internetową projekcję filmu, który pojawi się w tym samym momencie na kanale filmowym Instytutu Muzyki i Tańca IMITpolska.

23 kwietnia (Św. Wojciecha) to umowny termin wiosennego redyku, czyli uroczystego wypędzenia owiec na hale na coroczny wypas. Zwyczaj ten, kultywowany na terenie Rzeczypospolitej od XV wieku, w pewnej formie zachował się ­w Małopolsce i na obszarach karpackich do dziś. Z kulturą pasterską kiedyś silnie związane były dudy podhalańskie (koza), instrument współcześnie reaktywowany w ruchu folklorystycznym i praktyce wykonawczej. Dźwięk dud często towarzyszył redykowi wiosennemu i jesiennemu, podkreślając ich uroczysty charakter. W 2015 roku umiejętność wytwarzania tego instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich) została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

W 2015 roku powstał pierwszy odcinek nowej serii filmowej IMiT pt. „Instrumenty z duszą”, który został poświęcony właśnie dudom podhalańskim. W roli narratora i wykonawcy wystąpił Jan Karpiel-Bułecka – jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Film wyreżyserował Maciej Stasiński (WATRA).

Film posiada polską i angielską wersję językową.

„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. Ich zadaniem jest przybliżenie najważniejszych informacji o budowie instrumentów, sposobie ich wytwarzania, ich historii i funkcji w kulturze oraz o dawnej i obecnej praktyce wykonawczej. W roli narratorów występują znani muzycy, którzy oprócz barwnych opowieści o instrumencie, w mistrzowski sposób prezentują również ich walory brzmieniowe.

W 2016 roku w realizacji są kolejne odcinki serii – poświęcone ligawkom (z udziałem Stanisława Jałochy), kozłowi białemu i czarnemu (z udziałem Jana S. Prządki) i trombitom beskidzkim (z udziałem braci Golec).

Nowy cykl filmowy IMiT „Instrumenty z duszą” to kontynuacja działań zapoczątkowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga, w tym działalności Pracowni Muzyki Tradycyjnej i budowy strony internetowej „Polskie instrumenty ludowe” www.ludowe.instrumenty.edu.pl.

Zrzut ekranu 2016-04-21 o 12.13.07Zrzut ekranu 2016-04-21 o 12.13.19Zrzut ekranu 2016-04-21 o 12.13.32Zrzut ekranu 2016-04-21 o 12.14.00Zrzut ekranu 2016-04-21 o 12.13.46


 

Dodaj komentarz