25.06.2016 r. zapraszamy na wernisaż wystawy „Fortepiany z przeszłością”. Zaprezentujemy 27 frapujących fotografii powstałych w czasie prac nad projektem „Fortepian w zbiorach polskich”.


Wystawa „Fortepiany z przeszłością” prezentuje zdjęcia wykonane podczas prac nad projektem „Fortepian w zbiorach polskich”. Ukazuje to, co kryje się pod skrzynią fortepianu – mechanizmy instrumentów budowane z niemal zegarmistrzowską precyzją, pięknie zdobione ramy, szlachetnie profilowane klawisze, fortepiany rozebrane na części i zawarte w nich zaskakujące urządzenia, wnikliwe oko dojrzy także ślady niechcianych lokatorów w obiektach, które w przeszłości nie miały dostępu do prawidłowej opieki konserwatorskiej.

Każdy instrument ma za sobą własną historię, często trudną przeszłość, związki z kolejnymi właścicielami, muzeami i kustoszami. Każdy fortepian został przez kogoś wybrany, sprowadzony z zagranicy lub kupiony w kraju. Zdobił salę koncertową, domowy pokój lub salon. Póki grał, był świadkiem zmieniających się gustów muzycznych kilku pokoleń i życia swoich rodzin. W losach zabytkowych fortepianów, prócz historii jednostek, odnajdujemy także trudną przeszłość naszego kraju, która dla zbiorów (nie tylko) muzealnych nie była szczególnie łaskawa. Spójrzmy zatem, co przetrwało.zaproszenie_fortepiany_z_przeszloscia


Wśród nas, w muzeach, pałacach, lecz czasem także miejscach zupełnie nieoczywistych, jak magazyny i szopy, znajdują się wiekowi świadkowie naszej muzycznej przeszłości. Zabytkowe fortepiany rozsiane po Polsce, często nieme, pozbawione nóg, lir czy strun, czekają na zainteresowanie nie tylko ze strony muzealników, lecz także na ponowne odkrycie ich dźwiękowych możliwości, świadczących o muzycznych upodobaniach minionych epok i inwencji dawnych producentów. Dzięki wieloletniej pasji i opiece profesora Benjamina Vogla w naszym kraju powstały kolekcje, które każdy powinien zobaczyć. Wykonana przez Instytut Muzyki i Tańca w 2015 roku digitalizacja oraz naukowe opracowanie ponad stu obiektów umożliwia wnikliwe i łatwe ich studiowanie.

Ponad 120 historycznych fortepianów produkcji kilkudziesięciu firm polskich i obcych, datowanych na lata 1774-1957, fortepiany Chopina, Noskowskiego i Liszta, rzadkie obiekty, takie jak fortepian buduarowy Caspara Amberga, najstarszy zachowany fortepian w Polsce Ignacego Skurskiego, czynny mechanizm rejestru janczarskiego w dwustuletnim instrumencie z Królewca czy oryginalne hybrydy, znalazły przystań w cyfrowej bazie www.fortepian.instrumenty.edu.pl, dostępnej także w języku angielskim.

Prezentowane obiekty pochodzą z Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku, Muzeum Historii Prezemysłu w Opatówku, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Wystawa będzie czynna przez całe lato w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie i dostępna podczas cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. Organizatorami wystawy są Instytut Muzyki i Tańca oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zdjęcia wykonał Waldemar Kielichowski.

Serdecznie zapraszamy!


 

Dodaj komentarz