Skrzypce prof. Tadeusza Gadziny: instrument Jean-Baptiste Vuillaume’a, Paryż, XIX wiek

Podobno skrzypce te polubiły Profesora od pierwszej chwili, kiedy wziął je do ręki ponad 40 lat temu.WK162742_prof_gadzina_warstwy kopiaWK162739_profesor_glowka_lepszeZdjęcia: Waldemar Kielichowski

Profesor Tadeusz Gadzina po ukończeniu Liceum Muzycznego we Wrocławiu rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie prof. Zenona Bąkowskiego. Swoje umiejętności doskonalił w Guidhall School of Music and Drama pod kierunkiem takich mistrzów, jak Yehudi Menuhin i Yfran Neaman. Tadeusz Gadzina jest laureatem międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in.: im. J. Sibeliusa w Helsinkach, im. N. Paganiniego w Genui, im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Flesha w Londynie i Królowej Elżbiety w Brukseli. W 1973 roku otrzymał również Złoty Medal na Międzynarodowym Festiwalu Laureatów w Plewen w Bułgarii. Artysta odnosi znaczące sukcesy, zarówno jako solista, jak i kameralista. Jest primariuszem słynnego Kwartetu Wilanowskiego od czasu jego powstania, tj. od 1967 roku, do dnia dzisiejszego. Jako solista dokonał wielu rejestracji radiowych, telewizyjnych i płytowych, m.in. nagrał płytę z muzyką Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Systematycznie koncertuje w Europie, Japonii, USA, Brazylii i Kanadzie. Prowadzi szereg kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą. Współpracuje również z japońską orkiestrą kameralną ,,Tokio Solisten”, z którą nagrał płytę z dziełami J. S. Bacha. Tadeusz Gadzina równocześnie zajmuje się pracą pedagogiczną – jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi mistrzowską klasę skrzypiec. (źródło biogramu)