Pulpit muzyczny z początku XIX wieku

Empirowy pulpit do kwartetu z początku XIX wieku, własność Muzeum Teatralnego. Obiekt znajduje się na wystawie jubileuszowej Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu” w Pałacu Tyszkiewiczów – Potockich na Krakowskim Przedmieściu. Na pulpicie stoją dzieła Józefa Elsnera (1769 – 1854), profesora Uniwersytetu, kierownika Szkoły Głównej Muzyki.IMG_3554IMG_3551Szkoła Główna Muzyki działała od 1821 roku w ramach Oddziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. W trosce o fonosferę kampusu (odizolowanie wykładów i pracy badawczej od hałasu) ulokowano ją w byłym klasztorze Bernardynek obok placu Zamkowego, w budynku, który dziś już nie istnieje. Na terenie Uniwersytetu prowadzono tylko zajęcia teoretyczne. Program szkoły przewidywał naukę śpiewu, deklamacji, języków francuskiego i włoskiego, tańca, ułożenia figury, nauki gry na klawikordzie, instrumentach smyczkowych, dętych i organach, teorię i estetykę muzyki oraz kompozycję. Uczniem tej szkoły był m.in. Fryderyk Chopin.mp4894Jan Seydlitz (1832-1861), Rozbiórka kościoła św. Klary i pp. Bernardynek; Widok Placu Zamkowego w Warszawie, 1854, własność Muzeum Narodowego w Warszawie, nr inw. MP 4894, Cyfrowe zbiory MNWIMG_3538Widok dzwonnicy klasztoru Bernardynek, Julian Cegliński, 1862, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, reprodukcja na wystawie jubileuszowej Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu” w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.