Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Muzyka na Śląsku Cieszyńskim” 20-21 kwietnia 2017

W Instytucie Muzyki w Cieszynie (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) w dniach 20-21 kwietnia odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa Muzyka na Śląsku Cieszyńskim. Konferencja zgromadziła badaczy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych (głównie z Uniwersytetu Śląskiego, ale też z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Ostrawskiego (Czechy), Akademii Muzycznej w Katowicach). Zaprezentowano referaty ukazujące różne, historyczne i współczesne aspekty kultury muzycznej Śląska Cieszyńskiego, tradycje ludowe, folklor, tradycje protestanckie, twórczość współczesnych kompozytorów związanych z regionem.

Dwa teksty wiązały się z problematyką instrumentologiczną. Był to wykład inauguracyjny Cieszyńskie prymaty folklorystyczne Zbigniewa J. Przerembskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz referat Fryderyk Firla ostatnim (?) bastionem sztuki lutniczej w Cieszynie Malwiny Kołt z tej samej uczelni. Uczestnicy konferencji odwiedzili też Bibliotekę i Archiwum im. Tschammera w Cieszynie, gdzie dr Zenon Mojżysz zaprezentował cenne rękopisy i starodruki muzyczne.20.04.2017 Konf 20.04.2017 26 Konf 20.04.2017 72

Autorzy zdjęć: Piotr Cirbus, Hubert Miśka