KONKURS: jak określa się fortepiany pionowe posiadające taką formę?


Fortepian pionowy jest szczególną odmianą fortepianu, w którym korpus umieszczony jest w większej części powyżej poziomu klawiatury. Fortepiany te, zależnie od ich kształtu, różnie zwyczajowo nazywano. Tego typu instrumentów, przodków pianina, znajduje się w Polsce w zbiorach muzealnych zaledwie około 10. Niestety (według naszej wiedzy) stan zachowania żadnego z nich nie pozwala jednak na użytkowanie. Wysokość fortepianów pionowych wynosi około 2-2,5 metra, struny napięte są pionowo ponad stołem klawiaturowym, ilość pedałów jest zróżnicowana, zdarzają się rejestry janczarskie. Jeden z takich fortepianów obejrzeć można na portalu Fortepian w zbiorach polskich, jest to wrocławski instrument z ok. 1830 roku (na zdjęciu po lewej), drugi znajduje się w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, i jest to wiedeński fortepian Josepha Wachtla datowany na lata ok. 1803-11 (na zdjęciu po prawej – instrument tego samego budowniczego posiada także Muzeum Narodowe w Krakowie).

Fortepiany te – z uwagi na oryginalny kształt skrzyni – noszą zabawną nazwę. Pytanie konkursowe brzmi: jak określa się fortepiany pionowe posiadające taką formę? Prawidłową odpowiedź znaleźć można zarówno na naszym blogu jak i w bazie www.fortepian.instrumenty.edu.pl. Odpowiedzi prosimy udzielać za pomocą formularza http://konkurs.blog.instrumenty.edu.plTrzy pierwsze osoby, które podadzą prawidłową odpowiedź otrzymają przewodnik operowy Piotra Kamińskiego Tysiąc i jedna opera (PWM 2015). Konkurs rozstrzygniemy w poniedziałek 19 czerwca o godzinie 12:00.

Powodzenia!

wk153464_003_zyrafa_nifc_pi_wk opinogora-210x394

Fot. Waldemar Kielichowski, Agata Mierzejewska


 

3 Comments

  1. Fortepian – żyrafa

  2. Marcin

    Jeśli zabawne, to musi to być „żyrafa”.

    • Bardzo dziękujemy za udział w konkursie! Nagrody powędrują do Panów:
      Piotra Czernego, Piotra Walkowicza i Piotra Radwana, którzy jako pierwsi udzielili prawidłowej odpowiedzi („żyrafa”). Pozdrawiamy serdecznie!

Dodaj komentarz