Kopia fortepianu Waltera z 1795 roku wykonana przez Paula McNulty’ego ze zbiorów WOK. O instrumencie opowiada Hubert Rutkowski


7 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie podczas Festiwalu Mozartowskiego wystąpi Hubert Rutkowski, profesor Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, który wykona dwa koncerty fortepianowe Mozarta na kopiach dwóch historycznych instrumentów zbudowanych przez Paula McNulty’ego, należących do kolekcji Warszawskiej Opery Kameralnej. Koncert A-dur KV 414 na „mozartowskim” Walterze z 1795, zaś koncert d-moll KV 466 na „chopinowskim” Pleyelu z 1830 roku, z towarzyszeniem prowadzonego od fortepianu Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV.

Prof. Rutkowski opowiada o doborze instrumentu do charakteru repertuaru, tłumaczy dlaczego zdecydował się wykonać koncert d-moll na fortepianie o kilka dekad późniejszym, demonstruje możliwości brzmieniowe osiemnastowiecznego Waltera, pokazuje barwy poszczególnych rejestrów i tłumaczy w jaki sposób działają dźwignie kolanowe czyli dwa pedały uruchamiane kolanami. Walter z 1795 roku to jeden z najwcześniejszych instrumentów, których dźwięk mamy przyjemność prezentować na blogu – jego pierwowzór powstał zaledwie cztery lata po śmierci Mozarta.

Nagranie: Agata Mierzejewska


 

 

Dodaj komentarz