Elementy dworskich dud z XVII-XVIII w. znalezione w ruinach wileńskiego zamku


Piszczałki dud znalezione w ruinach wileńskiego zamku przez A.H. Kirkora, ekspozycja stała Litewskiego Muzeum Narodowego w Wilnie [Lietuvos Nacionalinis Muziejus]. W Polsce (także na Litwie) jednak na takich dudach powszechnie raczej nie grano.

Są to części francuskich dud musette, bardzo wymyślnych i używanych m.in. w muzyce dworskiej (bardzo ozdobne, worek powietrzny z aksamitu itp.). Owe dudy mają piszczałki przestrajane i te rurki, z kości słoniowej, to właśnie części do przestrajania (kanaliki łączone, skracane i wydłużane suwakami) – pisze prof. Beniamin Vogel.IMG_8063IMG_8061IMG_8076IMG_8062IMG_8067

Fot. Agata Mierzejewska800px-Musette-benard

D. Diderot, L’Encyclopédie [ou Dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers]


 

2 Comments

  1. Ewelina

    Czy wiadomo kiedy dokonano odkrycia?

    • Wedle tabliczki w Muzeum znaleziska dokonał Adam Honory Kirkor. Kirkor żył w latach 1818-1886, od 1855 był członkiem Wileńskiej Komisji Archeologicznej i kierownikiem wileńskiego Muzeum Archeologicznego; w Wilnie działał w latach 1834-1866, więc to znalezisko najpewniej z połowy XIX wieku. Fragmenty tych dud były własnością Jana Kazimierza Wilczyńskiego, kolekcjonera, potem wedle świadectwa Lucjana Uziębły, nabył je Lucjan Uziębło.

Dodaj komentarz