Dudy i kozły na Muzycznej Scenie Tradycji. Wielkopolscy dudziarze na scenie Radiowej Dwójki

W niedzielę 15 października w Studio Polskiego Radia im. Wł. Szpilmana wystąpili znakomici wielkopolscy muzycy – mistrz Jan Prządka ze Zbąszynia, Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, Martyna Żurek z Kościana, Anna Chudy z Posadowa oraz Patryk Szulc z Bukówca Górnego i Krzysztof Polowczyk z Domachowa. Artyści opowiadali o tradycjach muzycznych swojego wyjątkowego regionu, a także prezentowali kozły, dudy, siesieński, mazanki i skrzypce przewiązane. Audycja dostępna jest na stronie internetowej Radiowej Dwójki.

Oryginalna kultura dudziarska Wielkopolski to unikat w skali całego kraju. W ludowej praktyce muzycznej do chwili obecnej można tam jeszcze spotkać pięć spośród ośmiu odmian dud znanych w Polsce: dudy bukowsko-kościańskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła białego, kozła czarnego i sierszeńki. W tradycyjnej kapeli najczęściej towarzyszą im skrzypce podwiązane, a w zachodniej Wielkopolsce pojawia się również klarnet. Ten region to również niezwykle ciekawa i oryginalna gwara, zachowana przede wszystkim w pieśniach.

Wielkopolskie tradycje muzyczne wciąż są niezwykle żywotne, a chętnych do nauki gry i śpiewu nie brakuje. Pionierską w tym względzie była – przez długi czas jedyna w Polsce – założona już w 1959 roku klasa instrumentów ludowych przy Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu, stolicy regionu kozła.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, budowniczych instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary. Przewodnikiem po krainie dud i kozła będzie Jan Prządka, koźlarz i skrzypek ze Zbąszynia, nauczyciel i znawca kultury ludowej. Wraz z nim pojawią się goście: dudziarz i budowniczy instrumentów Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, skrzypaczka Martyna Żurek z Kościana, śpiewaczka Anna Chudy z Posadowa oraz dudziarze: Patryk Szulc z Bukówca Górnego i Krzysztof Polowczyk z Domachowa. źródło: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia

22490237_1531233906943457_8084166821571699361_n 22310324_1531234533610061_2639786457200321857_n

Fot. Agata Mierzejewska

1. A gdzie film z prezentacji sierszeniek z pieśnią „Te opolskie dziouchy”?

2. Nie chce się zgrać z ajfona, chwilowy problem techniczny.

3. Ważny, bo w części oficjalnej na scenie utwór z tym instrumentem się nie zmieścił. Pokazuje też, że nawet początkujący może uczestniczyć w graniu.

4. No i? Na www PR dali (na razie?) tylko audio z 1. godziny, czyli bez m.in. właśnie opowieści Jana o sierszeńkach (oraz festiwalach dudziarskich i jeszcze na koniec śpiewu Martyny), czyli temat tym ważniejszy. Zgra się?

5. Karolu, obiecuję, że zamieszczę asap

6. Za ile lat? Brakuje mi, by wysłać w komplecie linki relacji z koncertu na Muzykanta

7. Karol "Karol" Ejgenberg

Obiecywałaś, sprawdzam 2-3x dziennie, chciałem te linki wysłać przed następnym koncertem w tym cyklu, czyli 🙁 pewno tam przedostatnim.

• Przepraszam Karolu, film nagrany telefonem po prostu nie chce się przesłać, ani mailem, ani po kablu, ma już swoje lata niestety.

8. Agatko, przepraszam, że tu, ale odbił mi Twój mail @nifc.pl „mailbox full”, a żadnego wetransfer nie dostałem na KKE@ Ci znane, napisz, a i 🙂 na ten film z jesieni nie tracę nadziei, właśnie 2 kapele uczniów Jana Prządki grały na finale ST WMS, to ja 🙂 choć tylko 1 ręką wtedy wcześniej.