Dudy i kozły na Muzycznej Scenie Tradycji. Wielkopolscy dudziarze na scenie Radiowej Dwójki


W niedzielę 15 października w Studio Polskiego Radia im. Wł. Szpilmana wystąpili znakomici wielkopolscy muzycy – mistrz Jan Prządka ze Zbąszynia, Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, Martyna Żurek z Kościana, Anna Chudy z Posadowa oraz Patryk Szulc z Bukówca Górnego i Krzysztof Polowczyk z Domachowa. Artyści opowiadali o tradycjach muzycznych swojego wyjątkowego regionu, a także prezentowali kozły, dudy, siesieński, mazanki i skrzypce przewiązane. Audycja dostępna jest na stronie internetowej Radiowej Dwójki.

Oryginalna kultura dudziarska Wielkopolski to unikat w skali całego kraju. W ludowej praktyce muzycznej do chwili obecnej można tam jeszcze spotkać pięć spośród ośmiu odmian dud znanych w Polsce: dudy bukowsko-kościańskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła białego, kozła czarnego i sierszeńki. W tradycyjnej kapeli najczęściej towarzyszą im skrzypce podwiązane, a w zachodniej Wielkopolsce pojawia się również klarnet. Ten region to również niezwykle ciekawa i oryginalna gwara, zachowana przede wszystkim w pieśniach.

Wielkopolskie tradycje muzyczne wciąż są niezwykle żywotne, a chętnych do nauki gry i śpiewu nie brakuje. Pionierską w tym względzie była – przez długi czas jedyna w Polsce – założona już w 1959 roku klasa instrumentów ludowych przy Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu, stolicy regionu kozła.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, budowniczych instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary. Przewodnikiem po krainie dud i kozła będzie Jan Prządka, koźlarz i skrzypek ze Zbąszynia, nauczyciel i znawca kultury ludowej. Wraz z nim pojawią się goście: dudziarz i budowniczy instrumentów Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, skrzypaczka Martyna Żurek z Kościana, śpiewaczka Anna Chudy z Posadowa oraz dudziarze: Patryk Szulc z Bukówca Górnego i Krzysztof Polowczyk z Domachowa. źródło: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia

22490237_1531233906943457_8084166821571699361_n 22310324_1531234533610061_2639786457200321857_n

Fot. Agata Mierzejewska


 

8 Comments

 1. A gdzie film z prezentacji sierszeniek z pieśnią „Te opolskie dziouchy”?

 2. Nie chce się zgrać z ajfona, chwilowy problem techniczny.

 3. Ważny, bo w części oficjalnej na scenie utwór z tym instrumentem się nie zmieścił. Pokazuje też, że nawet początkujący może uczestniczyć w graniu.

 4. No i? Na www PR dali (na razie?) tylko audio z 1. godziny, czyli bez m.in. właśnie opowieści Jana o sierszeńkach (oraz festiwalach dudziarskich i jeszcze na koniec śpiewu Martyny), czyli temat tym ważniejszy. Zgra się?

 5. Karolu, obiecuję, że zamieszczę asap

 6. Za ile lat? Brakuje mi, by wysłać w komplecie linki relacji z koncertu na Muzykanta

 7. Karol "Karol" Ejgenberg

  Obiecywałaś, sprawdzam 2-3x dziennie, chciałem te linki wysłać przed następnym koncertem w tym cyklu, czyli 🙁 pewno tam przedostatnim.

  • Przepraszam Karolu, film nagrany telefonem po prostu nie chce się przesłać, ani mailem, ani po kablu, ma już swoje lata niestety.

Dodaj komentarz