Fortepiany Andrzeja Włodarczyka podczas kursów na instrumentach historycznych w Lusławicach

IMG_2513

Trzy dziewiętnastowieczne fortepiany odrestaurowane w pracowni Andrzeja Włodarczyka oraz zbudowana przez niego kopia instrumentu osiemnastowiecznego, wzięły udział w Akademii Historycznych Fortepianów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Były to następujące instrumenty: Pleyel z 1842 roku, Erard z 1842 roku, Broadwood z 1846 roku i kopia Waltera z 1795 roku, według oryginału z Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze. Wszystkie instrumenty dostępne były dla uczestników kursów do ćwiczeń niemal przez całą dobę. Dwa z nich – Pleyel i Broadwood – wystąpiły także na koncercie.

Andrzej Włodarczyk – ur. 1972 w Warszawie, technik budowy fortepianów, restaurator instrumentów historycznych, etyk. Absolwent Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu (1994) oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1997). Od 1994 r. prowadzi „Pracownię Pianin i Fortepianów Andrzej Włodarczyk” oferującą naprawy, strojenie, ekspertyzy oraz renowacje instrumentów historycznych i współczesnych. Praktykował w fabryce Steinway & Sons w Hamburgu (2007). W latach 2000-2006 był wykładowcą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Zasady strojenia i budowa fortepianu). Od wielu lat jest stroicielem instrumentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Inicjator powstania „Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów” (2007). Współpracuje z instytucjami z terenu całego kraju (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku, Pałac w Chrzęsnem, Muzeum Okręgowe w Krośnie, American School in Warsaw, Wojsko Polskie i in.). Obsługiwał Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa, Festiwal Ad Libitum, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Zaduszki Jazzowe w Siedlcach, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, Floralia Powsin). Inicjator cyklu koncertów „Czar dawnych fortepianów”. Właściciel największej polskiej prywatnej kolekcji historycznych fortepianów stale wykorzystywanej do koncertów i nagrań.

Nagranie: Agata Mierzejewska, Akademia Historycznych Fortepianów zorganizowana przez Fundację Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, wrzesień 2017.